Deszcze utrudniają zbiór i uprawki pożniwne

Żniwa w tym roku są wyjątkowo mokre, a na dodatek w ostatnich dniach spadło w niektórych regionach nawet 100 l wody na 1 m2! Z jednej strony korzystają z tego buraki cukrowe czy kukurydza oraz ziemniaki, z drugiej jednak jest obawa o niezebrane zboża i rzepaki.

Zobacz więcej >

Żniwa w cieniu suszy

Susza galopuje z północy na południe kraju. Wyraźnie widoczne jest to na kolejnej mapie opublikowanej przez Instytut Uprawy i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) dotyczącej Monitoringu Suszy. Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. W szóstym okresie raportowania (od 11 maja do 10 lipca 2023 r.) IUNG-PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski we wszystkich województwach.

Zobacz więcej >

Ziemniak – czas ochrony i dokarmiania

Ziemniak jadalny jest w fazie kwitnienia oraz zawiązywania bulw. W tym czasie rośliny potrzebują dostępu do wody oraz składników pokarmowych. Na wielu plantacjach nienawadnianych niestety wody jest za mało do realizacji potencjału plonowania. Tam gdzie wody brakuje, mogą się także pojawiać objawy niedoborów makro i mikroelementów. Jednocześnie ziemniak jest w okresie ochrony przed najważniejszymi chorobami ziemniaka jakimi są zaraza ziemniaczana oraz alternarioza. Największy sens ochrony polega na tym, aby nie dopuścić do rozwoju tych groźnych patogenów.

Zobacz więcej >

Stonka ziemniaczana żeruje w ziemniakach

Najgroźniejszy szkodnik ziemniaka coraz bardziej jest widoczny na plantacjach produkcyjnych. Są widoczne nie tylko chrząszcze stonki, ale także liczne złoża pomarańczowo-żółtych jaj, z których wkrótce wylęgną się żarłoczne larwy. Czas zatem rozważyć zabieg insektycydowy w tej uprawie.

Zobacz więcej >

Ziemniak potrzebuje nie tylko potasu

W tym roku zimna wiosna spowodowała opóźnienie sadzenia ziemniaków, niejednokrotnie jeszcze w 3. dekadzie kwietnia temperatura gleby na głębokości 10 cm oscylowała na poziomie 6–7 st. C. To nie tylko opóźniło sadzenie, ale także wpłynęło na dostępność składników pokarmowych i ich pobieranie z gleby.

Zobacz więcej >

Kukurydza słabnie w oczach

Najnowszy komunikat Instytutu Uprawy i Nawożenia Gleb – PIB w Puławach obejmujący okres od 1 czerwca do 31 lipca 2022 r. potwierdził to, co widzimy na wielu polach, w szczególności na zachodzie kraju. Susza nęka nadal i nie odpuszcza – najgorzej sytuacja wygląda w przypadku kukurydzy, która w wielu rejonach na zachodzie kraju schnie w oczach.

Zobacz więcej >