Pogoda utrudnia także wykopki

Zbiory ziemniaków średnio wczesnych rozpoczęły się w różnych terminach w zależności od regionu kraju – główną przyczyną zawirowań jest jak zwykle pogoda. Z jednej strony województwo lubuskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie oraz pomorskie ma ogromne problemy z suszą, która także utrudnia zbiór.

Zobacz więcej >

Zaraza ziemniaka nadal groźna

Przelotne opady to idealne warunki dla rozwoju zarazy ziemniaka. Okres inkubacji sprawcy choroby przy dużej wilgotności  powietrzna oraz przy temperaturze 16–24°C, wynosi zaledwie 4 dni. I choć zaraza woli nieco niższe temperatury niż panują obecnie, to objawy chorobowe wywołane porażeniem ziemniaka przez Phytophthora infestans występują już powszechnie na liściach.

Zobacz więcej >

Zarazowa pogoda

Umiarkowanie ciepło i przekropna pogoda to warunki, które sprzyjają rozwojowi chorób na plantacji ziemniaków. Najważniejszą nadal pozostaje zaraza ziemniaka, aczkolwiek coraz większego znaczenia nabiera także alternarioza. Większość plantatorów wykonała już pierwsze zabiegi profilaktyczne przeciwko zarazie, których celem jest ograniczenie materiału infekcyjnego i niedopuszczenie do infekcji.

Zobacz więcej >

Tuberyzacja to najlepszy moment na odżywienie ziemniaków

W wielu regionach kraju widać, że ziemniaki zaczynają kwitnąć – wysokie temperatury przyspieszyły zapewne ich rozwój. Oznacza to, że przed roślinami bardzo ważny okres w rozwoju, tuberyzacja, czyli stadium zawiązywania bulw. Do tego okresu bardzo mocno rozwija się część nadziemna ziemniaków, czyli nać.

Zobacz więcej >

Okres wielu zabiegów w ziemniakach

Ziemniaki zwierają międzyrzędzia i rozpoczynają kwitnienie. Oznacza to, że są w okresie dynamicznie postępującej tuberyzacji. Jest to także czas wzmożonej ochrony przed najgroźniejszą chorobą tej uprawy jaką jest zaraza ziemniaka. Zazwyczaj pojawia się ona w drugiej dekadzie czerwca lub na początku lipca.

Zobacz więcej >

Zaraza ziemniaka aktualnie „wyciszona”, ale…

Na początku bieżącego tygodnia panowały dogodne warunki do rozwoju sprawcy zarazy ziemniaka, organizmu grzybopodobnego Phytophtora infestans. Wysokie temperatury od kilku dni zmieniły tę sytuację, ale warto pamiętać, że zarodniki przetrwalnikowe, oospory mogą być w glebie i czekać na kolejne dogodny czas do porażenia roślin.

Zobacz więcej >