Pilnuj stonki w ziemniakach

Termin pojawienia się stonki ziemniaczanej na plantacji ziemniaków może być mocno rozciągnięty w czasie. Zazwyczaj szkodnik ten u nas rozwija jedno pokolenie w ciągu roku, ale w cieplejszych latach może pojawiać się kolejna generacja. Największe straty powodują larwy, które potrafią być bardzo żarłoczne, szczególne starsze stadia larwalne. Żerują nie tylko na liściach, a później przenoszą się na pędy boczne i łodygi, a nawet uszkadzają bulwy. Na źle chronionych plantacjach plon bulw może być mniejszy o 20-30%, a nawet i więcej, przy silnej presji szkodnika. Wydawać by się mogło, że stonkę można łatwo zwalczyć, tymczasem minione sezony pokazują, że nie należy jej lekceważyć.

Zobacz więcej >

Czas na ADOB Mikro Ziemniak

Jednym z najważniejszych patogenów ziemniaka jest Phytophthora infestans. Zaraza ziemniaka, powodowana przez ten należący do gromady Oomycota grzybopodobny organizm, jest przyczyną ogromnych strat w plonach. Niestety po ubiegłorocznym nawrocie dużej presji tej choroby, początek tegorocznego sezonu zapowiada się równie trudny pod tym względem. Na wielu polach wchodzimy w okres zakrywania międzyrzędzi – są plantacje, gdzie doszło już do około 90% zakrycia powierzchni gleby, ale też takie, gdzie niskie temperatury (przymrozki) wyhamowały fazę wzrostu pędów i do całkowitego zwarcia łanu daleko.

Zobacz więcej >

Silne uderzenie zarazy ziemniaka

Ten rok nazywany jest przez producentów ziemniaka „zarazowym” i nie bez powodu. Przyspieszenie wegetacji, ale także ciepła i wilgotna pogoda spowodowały, że sprawca zarazy ziemniaka miał idealne warunki do rozwoju i jego presja była bardzo wysoka. Na dodatek choroba zaatakowała zdecydowanie wcześniej, bo pierwsze zabiegi, np. w Wielkopolsce, przeprowadzano już w trzeciej dekadzie maja.

Zobacz więcej >

Silna presja stonki na ziemniakach

Ciepła pogoda wyjątkowo sprzyja ciepłolubnym szkodnikom, szczególnie widoczna jest silna presja stonki ziemniaczanej. Szkodnika, który masowo składa jaja, obserwujemy na plantacjach w cały kraju. Oznacza to konieczność wykonania zabiegu insektycydowego.
Przygotowując się do zabiegu trzeba pamiętać, że stonka uodporniła się na pyretroidy, neonikotynoidy i niektóre związki fosforoorganiczne. Przyczynił się do tego oprócz małej rotacji środków chemicznych używanych do jej zwalczania, także ocieplający się klimat.

Zobacz więcej >

Kwitną ziemniaki. Na celowniku zwalczanie zarazy i larw stonki

Zwierają się międzyrzędzia na plantacjach ziemniaków. Rośliny kwitną, a to oznacza, że weszły w intensywny okres tuberyzacji (wiązania i wzrostu bulw). Wobec tego ziemniak wymaga teraz wzmożonej ochrony przed najgroźniejszymi chorobami tej uprawy jakimi są: zaraza ziemniaka oraz alternarioza. Rozwojowi zarazy sprzyja podwyższona wilgotność (powyżej 90%) oraz temperatury w przedziale 12-15 °C. Natomiast ryzyko rozwoju alternariozy rośnie, kiedy wilgotność powietrza utrzymuje się powyżej 80 proc., a temperatura wynosi 24-26°C w przypadku Alternaria solani lub 26-28°C w przypadku Alternaria alternata.

Zobacz więcej >

Deszcze utrudniają zbiór i uprawki pożniwne

Żniwa w tym roku są wyjątkowo mokre, a na dodatek w ostatnich dniach spadło w niektórych regionach nawet 100 l wody na 1 m2! Z jednej strony korzystają z tego buraki cukrowe czy kukurydza oraz ziemniaki, z drugiej jednak jest obawa o niezebrane zboża i rzepaki.

Zobacz więcej >