Azot od 1 marca

Przepis tzw. programu azotanowego zakładają, że wszystkie nawozy zawierające azot mogą być aplikowane na pola od 1 marca. Jednorazowo w 2020 r. wydano zgodę na wcześniejszy termin nawożenia i rolnicy mogli wyjechać z azotem już 15 lutego.

Zobacz więcej >

Ziemniaczane „żniwa” w pełni

Zbiory ziemniaków nabierają rumieńców – niw wszyscy zaczęli jeszcze kopać ziemniaki jadalne późne czy skrobiowe. Pod względem plonów sytuacja w kraju jest bardzo zróżnicowana, tak jak i zróżnicowane były warunki pogodowe w tym roku. Na południu kraju największym problemem okazał się nadmiar opadów, w czerwcu i lipcu, które wręcz rozmywały redliny. Między innymi właśnie takie warunki sprzyjały presji chorób, jak zaraza ziemaniaka czy alternarioza.

Zobacz więcej >

Rośnie presja zarazy ziemniaka

Zaraza ziemniaka to jedna z najważniejszych chorób ziemniaka. Pogoda w ostatnich tygodniach sprzyja silnej presji sprawcy tej choroby, tj. Phytophthora infestans. Organizm ten zaliczony jest od niedawna do grzybopodobnych lęgniowców. Objawy porażenia widoczne są w postaci brązowych gnijącymi plam, które początkowo są jednak oliwkowe, wodniste. Im powietrze bardziej wilgotne, tym plama jest bardziej mokra i szybko brązowieje.

Zobacz więcej >

Uwaga na stonkę ziemniaczaną

W ziemniakach żeruje stonka ziemniaczana. Są widoczne chrząszcze wiosenne, jaja, a także larwy tego szkodnika.
Warto sukcesywnie lustrować plantacje tej uprawy, by wyszacować zagrożenie. Zabiegi insektycydowe wykonywane są po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości.

Zobacz więcej >