Po rozsadzie kapusty na wczesne zbiory czas na bób

Wielu producentów przekonało się w minionych latach, że im szybciej „wyjdą” na rynek z nowalijkami, tym na większą opłacalność produkcji mogą liczyć. Ponadto zmiany klimatu, które obserwujemy, m.in. wyższe temperatury w okresie zimowym „zachęcają” ogrodników do wcześniejszego rozpoczęcia produkcji warzyw.

Zobacz więcej >

Żniwa w cieniu suszy

Susza galopuje z północy na południe kraju. Wyraźnie widoczne jest to na kolejnej mapie opublikowanej przez Instytut Uprawy i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) dotyczącej Monitoringu Suszy. Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. W szóstym okresie raportowania (od 11 maja do 10 lipca 2023 r.) IUNG-PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski we wszystkich województwach.

Zobacz więcej >

Bób już się sadzi. Pamiętaj mamy ADOB® Mikro Bobowate

Bób to jedno z najstarszych, bardzo bogatych w białko gatunków roślin bobowatych. W Polsce powszechna jest jego uprawa z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych. W Europie bób chętnie produkowany jest w Hiszpanii, we Włoszech czy we Francji. Czym jeszcze wyróżnia się bób? Otóż nie jest wrażliwy na długość dnia; nasiona kiełkują w niskich temperaturach; jest czuły na zasolenie gleby. Ponieważ kiełkuje już nawet przy 3 °C jest szybko wysiewany przez producentów; widać to także w tym roku. Mamy początek marca a w wielu gospodarstwach produkcja rozsady jest daleko zaawansowana. Są też ogrodnicy, którzy wysadzili rośliny na miejsce stałe lub wysiali nasiona wprost do gruntu. Bób nie jest bardzo wymagający pod względem gleby; lubi jednak stanowiska o dużej pojemności wodnej. O czym warto pamiętać żywiąc rośliny bobu? Warto pamiętać, że bób należy do grupy roślin mogących wiązać wolny azot z powietrza z pomocą bakterii brodawkowych.

Zobacz więcej >

Międzyplony ścierniskowe na EFA wysiej do 20 sierpnia

Międzyplony ścierniskowe to bardzo popularne rozwiązanie pomagające rolnikom wywiązać się z wymogów zazielenienia, od których zależy duża część płatności bezpośrednich. Rolnicy, którzy zamierzają w taki sposób realizować obowiązek ich utrzymywania w ramach obszarów proekologicznych muszą się pośpieszyć.

Zobacz więcej >

Azot od 1 marca

Przepis tzw. programu azotanowego zakładają, że wszystkie nawozy zawierające azot mogą być aplikowane na pola od 1 marca. Jednorazowo w 2020 r. wydano zgodę na wcześniejszy termin nawożenia i rolnicy mogli wyjechać z azotem już 15 lutego.

Zobacz więcej >