Na Opolszczyźnie kombajny wjechały w jęczmień

Upały i słoneczna pogoda przyspieszyły zbiór jęczmienia i na południu kraju kombajny wjechały w jęczmień browarny ozimy, przede wszystkim kombajny ruszyły w odmiany wcześniej dojrzewające. Teraz systematycznie coraz częściej będą się one pojawiać w kolejnych regionach kraju (Dolny Śląsk, południe Wielkopolski), zwłaszcza na słabszych stanowiskach. ozimego.

Zobacz więcej >

Mroźne uderzenie zimy

W ostatniej dekadzie grudnia 2023 r. panowały temperatury bardziej zbliżone do wiosennych, sięgające 10 st. C. Spełnił się jednak jeden z gorszych scenariuszy, ponieważ zima mocno dała o sobie znać. Na silnie wysycone wodą gleby i przy widocznym zazielenieniu ozimin, zima uderzyła mrozami sięgającymi lokalnie do -18 (20 st. C) na wschodzie kraju.

Zobacz więcej >

Mimo zimy, choroby w zbożach nadal są groźne

Wprawdzie wieją silne wiatry, jednak ocieplenie i nadmiar wody jakie obserwujemy w drugiej połowie grudnia, sprzyjają presji chorób. Ciepła pogoda (średnia dobowa temperatura nawet powyżej 10 stopni) i wysoka wilgotność powietrza, a przy tym długi czas zwilżenia liści, stworzyły idealne warunki do rozwoju grzybów chorobotwórczych. Na najwcześniej sianym jęczmieniu ozimym wystąpiła plamistość siatkowa, na bardziej podatnych odmianach zbóż obserwowaliśmy infekcję mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, lokalnie wystąpiły także infekcje septoriozą paskowaną liści.

Zobacz więcej >

Mikroelementy poprawią kondycję ozimin

Wyjątkowo ciepły październik i początek listopada, a także duża ilość wody – niekiedy nawet wręcz jej nadmiar, sprzyjają wegetacji roślin, ale także są to warunki sprzyjające presji chorób. Wcześnie wysiane zboża, zwłaszcza jęczmień, są w fazie krzewienia, a pogoda sprzyja ich wegetacji. Jęczmienie, zwłaszcza wysiane w optymalnym terminie, są silnie rozkrzewione i rozwinięte, zaczynają także żółknąć, co może oznaczać, że wilgotna i ciepła pogoda sprzyja presji chorób, a niekiedy może okazać się, że jest to także efektem niedoborem składników pokarmowych.

Zobacz więcej >

Mszyce na jęczmieniu

Pierwszy tydzień października mimo lekkiego spadku temperatur i przelotnych deszczy nadal był stosunkowo ciepły w porównaniu do średniej z wielolecia. Średnie temperatury dobowe w rejonie zachodnim kraju sięgały 15–18 st. C. Wyraźne ochłodzenie nastąpiło w tym tygodniu z temperaturami nad ranem na poziomie 0 st. C.

Zobacz więcej >

Siewy jęczmienia trwają, a wody brakuje

Optymalny termin siewu jęczmienia najwcześniej przypada na północnym-wschodzie, a także w woj. lubelskim, tj. 5(10)–15 września, w większości kraju – w pasie środkowym, aż po woj. zachodniopomorskie jest to 10–20 września, a najpóźniej w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim, tj. 15–25 września.

Zobacz więcej >