Wyhamowany wzrost nowalijek

Produkcja sałaty, rzodkiewki, kapusty oraz kalafiora na najwcześniejsze zbiory została mocno spowolniona przez spadek temperatury oraz aurę z małą liczbą dni słonecznych. Pod osłonami warzywa są w różnych fazach rozwojowych, niektórzy producenci mają niedawno założone uprawy, ale są też tacy, którzy rozpoczynają już zbiór. Na rynku aktualnie jest dość duża podaż towaru z importu — z Włoch, Macedonii. Natomiast handlowcy z zainteresowaniem reagują na pojawiającą się na giełdach polską sałatę masłową czy rzodkiewkę. Ta pierwsza była ostatnio wyceniana na 5 zł/szt. a druga z nowalijek na 2,5-3 zł/pęczek. 

Zobacz więcej >

Zbiory kapusty pekińskiej bardzo zaawansowane

Kapusta pekińska na jesienne zbiory jest bardzo chętnie uprawianym gatunkiem w naszym kraju, m.in. ze względu na możliwość produkcji w poplonie np. po wczesnych ziemniakach. Tegoroczny sezon przysporzyły producentom wielu problemów, m.in. były bardzo duże wahania wilgotności gleby – z nawalnymi ulewami włącznie — czego „pekinka” nie lubi a ponadto temperatury powietrza były bardzo niekorzystne — wrzesień był bardzo zimny, co nie sprzyjało rozwojowi roślin

Zobacz więcej >

Pogoda wyhamowała kapustę pekińską 

W produkcji warzyw na jesienne zbiory dużym powodzenie – choć niestety z tendencją spadkową w ostatnich latach (głównie przez brak możliwości eksportu tego warzywa za naszą wschodnią granicę) cieszy się uprawa kapusty pekińskiej.

Zobacz więcej >

Na polach sałaty, kalafiora czy kapusty pekińskiej widać problem z pobieraniem wapnia 

Wapń, to jeden z bardzo ważnych makroskładników w budowaniu wielkości i jakości plonu warzyw. Niestety często obserwujemy niedobory tego składnika i związane z tym choroby fizjologiczne warzyw, ponieważ jest kilka czynników utrudniających jego pobieranie i przemieszczanie w roślinie.

Zobacz więcej >

Uwaga na tantnisia krzyżowiaczka

Plantacjom warzyw kapustnych zagraża wiele szkodników, ale w ostatnich latach bardzo dokuczliwy jest tantniś krzyżowiaczek. Szkody powodują gąsienice, które minują liście a następnie zjadają miękisz. Charakterystycznym objawem uszkodzeń roślin przez tego właśnie szkodnika są „okienka” na liściach. Jak wygląda gąsienica tantnisia?

Zobacz więcej >

Uwaga śmietka kapuściana atakuje

Lustracja pól z warzywami kapustnymi (tych bez okryć z agrowłókniny) wskazuje na znaczną aktywność śmietki kapuścianej. Na polach często po jednej dobie w pułapkach zapachowych odławia się kilkanaście owadów. Przypominamy, że śmietka kapuściana jest to szkodnik warzyw z rodziny kapustowatych.

Zobacz więcej >