Polska silna areałowo w pietruszce

W całym kraju trwają zbiory pietruszki. W tym roku zajmuje ona ok. 8000 hektarów. Najwięcej białych korzeni jest do zebrania w województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i wielkopolskim (w tych województwach jest ponad 60% areału uprawy). Prym w uprawie wiodą gminy Wodzisław (473 ha) i Skalbmierz (402 ha).

Zobacz więcej >

Znamy produkcję warzyw w 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek produkcji warzyw w 2023 r.. W najnowszym opracowaniu wskazuje, że łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) wyniosła ponad 3,8 mln t, tj. poziom niespełna 3% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zbiory kapusty wg analityków wyniosły ok. 632 tys. t, czyli 2% mniej niż w 2022 r. Produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. t, tj. o 3% mniej niż przed rokiem.

Zobacz więcej >

Pietruszka narażona na mączniaka prawdziwego i zgniliznę twardzikową

Jedną z najgroźniejszych chorób pietruszki, występującą corocznie i powszechnie, jest mączniak prawdziwy baldaszkowatych. Niestety w ostatnim czasie jest dość ciepło a przy tym panuje umiarkowana wilgotność, co sprzyja rozwojowi jej sprawcy — Erysiphe heraclei. Warto mieć na uwadze fakt, że część nadziemna roślin szczególnie narażona jest na porażenie chorobą pod koniec okresu wegetacji.

Zobacz więcej >

Wszystkie ręce na warzywniczy pokład

Bieżący tydzień roku zaskoczył producentów warzyw kilkukrotnie. Początek tygodnia był nadal bardzo zimny, ale i z intensywnymi opadami deszczu w wielu rejonach Polski. Z kolei ostatnie dni to bardzo duży wzrost temperatury powietrza i intensywne nasłonecznienie. Takich warunków pogodowych długo wyczekiwaliśmy. Takie warunki pogodowe były potrzebne do wysadzenia wreszcie rozsady, która „czekała” w mnożarkach. W wielu lokalizacjach widać sadzarki wysadzającej selery korzeniowe, kapusty czy kalafiora. W tunelach posadzono już pierwsze partie papryki. 

Zobacz więcej >

Przymrozki uszkodziły warzywa

W ostatnich dniach niestety za oknem w wielu rejonach naszego kraju nadal aura zamiast wiosennej bardziej przypominała tę zimową. Spadki temperatury w nocy sięgały nawet -6 stopni Celsjusza a tunele foliowe i pola zabieliły się od śniegu. Opady śniegu a następnie deszczu wyhamowały zasiewy warzyw w polu – np. grochu na zielone nasiona, cebuli, pietruszki, natomiast przymrozki przyczyniły się do bardzo poważnych szkód w tunelach foliowych, gdzie prowadzono już produkcję, np. rozsady. Szkody potęgowała zmienność pogodowa – kilka dni było bardzo słonecznych a następnie odnotowaliśmy znaczny spadek temperatury.

Zobacz więcej >