Sałata już się produkuje

Kalendarzowo mamy zimę, ale nie w obiektach przeznaczonych do produkcji warzyw, zwłaszcza tych w gospodarstwach wyspecjalizowanych w produkcji nowalijek. Z  informacji, które napływają do nas od stosujących nawozy ADOB wiemy, że w tym tygodniu niektórzy ogrodnicy zdecydowali się na pierwsze nasadzenia sałat w tunelach foliowych.

Zobacz więcej >

Potas ważny dla sałaty rzymskiej

W Polsce poza sałatami: masłową i lodową dużo produkuje się także innych typów tego warzywa. W uprawie na wczesne zbiory — produkcja pod tunelami — w tym sezonie jest sporo nasadzeń sałaty rzymskiej. Jej liście są kruche, wydłużone, mięsiste, gładkie lub pomarszczone z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Sałata ta tworzy zwarte, wydłużone, główki przypominające kapustę pekińską.

Zobacz więcej >

Wszystkie ręce na warzywniczy pokład

Bieżący tydzień roku zaskoczył producentów warzyw kilkukrotnie. Początek tygodnia był nadal bardzo zimny, ale i z intensywnymi opadami deszczu w wielu rejonach Polski. Z kolei ostatnie dni to bardzo duży wzrost temperatury powietrza i intensywne nasłonecznienie. Takich warunków pogodowych długo wyczekiwaliśmy. Takie warunki pogodowe były potrzebne do wysadzenia wreszcie rozsady, która „czekała” w mnożarkach. W wielu lokalizacjach widać sadzarki wysadzającej selery korzeniowe, kapusty czy kalafiora. W tunelach posadzono już pierwsze partie papryki. 

Zobacz więcej >

Wyhamowany wzrost nowalijek

Produkcja sałaty, rzodkiewki, kapusty oraz kalafiora na najwcześniejsze zbiory została mocno spowolniona przez spadek temperatury oraz aurę z małą liczbą dni słonecznych. Pod osłonami warzywa są w różnych fazach rozwojowych, niektórzy producenci mają niedawno założone uprawy, ale są też tacy, którzy rozpoczynają już zbiór. Na rynku aktualnie jest dość duża podaż towaru z importu — z Włoch, Macedonii. Natomiast handlowcy z zainteresowaniem reagują na pojawiającą się na giełdach polską sałatę masłową czy rzodkiewkę. Ta pierwsza była ostatnio wyceniana na 5 zł/szt. a druga z nowalijek na 2,5-3 zł/pęczek. 

Zobacz więcej >

Optymalizacja produkcji sałaty

W handlu bardzo dużo jest sałat – masłowej ,lodowej czy liściowych. W produkcji tego warzywa widzimy znaczną specjalizację: wprowadzono najnowsze technologie m.in. z zakresu agrotechniki – uprawa z wykorzystaniem fertygacji, na folii; z zakresu techniki – najnowsze typy sadzarek (z podsiewaczami nawozu), maszyny pakujące, etc. Narastającym problemem w tej uprawie jest dostępność pracowników sezonowych – bardzo widoczny w tym sezonie, ponieważ nie ma mężczyzn z Ukrainy. Dodatkowo kłopotliwym zagadnieniem produkcyjnym jest jakość finalna produktu. Rynek zaostrza normy i produkcja musi za tym podążać.

Zobacz więcej >

Przybywa sałat w tunelach

Sałata jest powszechnie uprawiana w Polsce ze względu na wysoką, rosnącą w ostatnich latach konsumpcję. W mnożarkach indywidualnych ogrodników a także w specjalistycznych gospodarstwach rozsadowych aktualnie sporo powierzchni zajmują rośliny sałaty, ale warzywo to produkowane jest w całym sezonie wegetacyjnym. Produkcja tego gatunku jest głównie prowadzona na polu i w dużym stopniu powodzenie w uprawie uzależnione jest od stanowiska, doboru odmiany, od zasobności gleby w składniki pokarmowe (jej system korzeniowy pobiera składniki z około 15 cm warstwy gleby – warto o tym pamiętać przygotowując stanowisko do uprawy); od presji chorób i możliwości ochrony.

Zobacz więcej >