Jakie mrozy zniosą zboża i rzepaki?

W pierwszych dniach grudnia w większości regionów kraju pola zasypała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Według danych IMGW średnie temperatury minimalne powietrza przy powierzchni gruntu (wysokość 5 cm) wniosły od ok. –2°C do nawet –15°C (–17°C). Natomiast temperatura gruntu na głębokości 5 cm oscyluje średnio w kraju między 0°C a –2°C.

Zobacz więcej >

Nadmiar wody na polach utrudnia prace polowe

Fatalna pogoda, nie tylko opady deszczu, ale także śniegu, w ostatnich dniach opóźnia zbiór i odstawę buraków cukrowych, ale zbiory kukurydzy czy późne siewy pszenicy. Z kolei zebrane i złożone w pryzmy buraki cukrowe czekające na odstawę stoją niejednokrotnie w potężnych kałużach wody. Nadmiar wody w glebie utrudnił także wykonanie zabiegów ochrony roślin, jak np. odchwaszczanie zbóż wysianych w optymalnym terminie.

Zobacz więcej >

Zadbaj o liść flagowy zbóż

Pszenice ozime weszły w fazę liścia flagowego (BBCH 35–37), a na roślinach pojawiły się takie choroby jak, brunatna plamistość liści (DTR), septorioza liści czy septorioza plew. Oznacza to konieczność monitorowania plantacji i wykonania zabiegu fungicydowego (T2). Będzie to także okazja do odżywienia dolistnego roślin, aby z jednej strony wzmocnić je po chłodnym początku wiosny, a z drugiej uodpornić na ewentualne warunki stresowe. Idealnym rozwiązaniem jest specjalistyczny wieloskładnikowy nawóz dolistny ADOB® Mikro Zboże. Jego skład został precyzyjnie opracowany i dostosowany do potrzeb pokarmowych zbóż.

Zobacz więcej >

Pogoda tylko uśpiła choroby – wzmocnij zboża

Wprawdzie pierwsza dekada marca minęła zimowej aurze (mrozy, lokalne opady śniegu), jednak w drugie zapowiadane jest ocieplenie. Pocieszający jest fakt, że opady deszczu uzupełnią w wielu regionach zasoby wody glebowej. Warto mieć na uwadze, że takie warunki jedynie zahamowały rozwój chorób na zbożach, a ich presja z jesieni i początku roku jest spora. W pszenicy widać porażenie mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną, rdzą brunatną, a na jęczmieniu oprócz mączniaka i plamistości siatkowej, pojawiła się także lokalnie rdza jęczmienia. Widoczne są także objawy chorób podstawy źdźbła, głównie łamliwości źdźbła.

Zobacz więcej >

Zimotrwałość zbóż to ciągle ważna cecha odmian

Wprawdzie obserwujemy ocieplenie klimatu w ostatnich latach i coraz łagodniejsze okresy jesieni i zimy, ale nie zapominajmy, że znajdujemy się strefie klimatu kontynentalnego. Oznacza to, że mimo tego, mogą wystąpić mroźne zimy, co należy uwzględnić także przy wyborze odmiany zbóż.

Zobacz więcej >